::: Výchova, socializace a výcvik :::
O QUICKOVI

POSTOJ 9.2008


..... aneb rok s tímto báječným psem


Děs přišel k nám...10.2007 Soužití s tímto psem začalo přesně před rokem, kdy mě jeho majitel požádal, abych ho uchovnila. Domluvila jsem setkání na cvičáku v Říčanech, abych mohla prověřit jeho povahu. Z auta bylo vypuštěno uslintané nohaté stvoření, které však mělo své charisma viditelné na první pohled. Byl nebojácný, přátelský, měl zájem o aport, jen figuranta ignoroval. Zaujal mě. Doma si Quick velmi rychle zvyknul. To bylo pozitivní, protože bonitace se konala už za 14dní. Začala jsem s výcvikem okamžitě
Vzala jsem Quicka domů, aby si zvyknul na běžný režim a poznal rozličné zvuky, znal život je na statku mezi zvířaty. Asi po 5minutách pobytu doma, se náš obývák změnil v maštal. Nevím, jak to tak rychle dokázal, ale přestože venku bylo slunečno a sucho, na naší podlaze byly bahenní lázně, vypadalo to fakt děsně! Od té doby jsem Quickovi začala říkat Děs. Za pár dní pochopil, jak se má chovat v bytě. V autě byl nervózní a tak jsem ho vozila denně do blízkých měst a tam procházela náměstí, nádraží a jiná místa, kde se zkrátka něco dělo. Hned v neděli jsem ho vzala i na náš cvičák. Quick skotačil net K lidem se choval dobře, všechny psy co neznal, bral jako možné ohrožení, a tak nosil pro jistotu košík.
Základní cviky poslušnosti pochopil. V řadovce, kde se s cizími psy míjel téměř čumák na čumák, zanedlouho už nic neřešil. Součástí bonitace měla být i obrana a tak jsme zkoušeli různé způsoby a střídali figuranty. Do bonitace chybělo pár dní a Děs stihl pochopit, že ten pán uprostřed znamená pro něj soupeře a začal o něj jevit zájem. Dva dny před bonitací ulovil svůj první hadr….
Před rokem jsem ještě neměla auto schopné dovézt nás takovou dálku, a tak jsem rozhodla o j ízdě na Slovensko vlakem. Děsovi to jen pomohlo, protože se během cesty setkával s věcmi, které ještě nikdy neviděl i s různámi lidmi, s jejich různými postoji vůči psům. Za pár hodin usoudil, že kupé je pro tolik lidí příliš malé a snad proto, vždy, když vlak zastavil ve stanici, se postavil. Lidé z kupé pomalu vystupovali, ale jiní kupodivu dovnitř nešli. Než jsme přejeli hranice, patřilo kupé už jen nám!
Na nádraží v Bratislavě jsem s Děsem jela i kousek tramvají a taky se potkali s kelpínkou AG, která nám předvedla několik cviků, které ji majitelka naučila.
Jedno z vítězství Majitel Miro nás pak vyzvedl na nádraží a odvezl do Ivanky, kde se bonitace konala. Exteriér posuzovala p. G.Ridarčíková a na hodnocení povahy byl přizván výcvikář NO.Bonitace má zde jiný průběh než u nás. Povaha se prověřuje hodně za nepřítomnosti majitele, kdy několik lidí psa doslova uzavře uprostřed těsného kruhu, jeden z dobrovolníků psa pohladí a vypustí, aby našel svého pána, který je v průběhu testu v úkrytu. Děs mě velmi potěšil, protože i přestože byla přítomná hárající fena, běžel přímo ke mně. Také se prověřuje chůze po různém materiálu, chování vůči jinému psu a člověku na kole. Dalším prvkem je úvaz, kdy se střílí opět za nepřítomnosti majitele. Pak jde majitel se psem na delším vodítku a vybíhá na něj figurant z makety. Děs se zachoval ke spokojenosti všech, všichni přítomní byli jeho zákrokem skutečně nadšení. Co Děs udělal, když neuměl kousat do rukávu? Zablokoval svým tělem běžícího figuranta, a pak se postavil přímo proti němu tak, že se mu díval přímo do očí. Byl neústupný a nedovolil figurantovi sebemenší pohyb, vše korigoval dunivým vrčením. Děs bonitaci splnil a stal se chovný s doporučením! Tenkrát jsem věděla, že mám vybraného ženicha pro Sašu! Hned jsem domluvila souhlas majitele a Děse odvezla zpět do Čech. S Děsem jsem následně absolvovala trénink stop a obran, které se výrazně zlepšily, i když kousání do rukávu bral Děs víc jako hru než obranu. Původně jsem měla Děse připravit na zkoušku a tak trénovala. Trénovala jsem na několika cvičištích, nejvíce nám však prospěl trénink v Zátaví, Na horách 1.2008kdy nám dal Pavel Svoboda pěkně do těla, ale udělali jsme velký krok dopředu. Bohužel při tréninku Děs nepřibíral a byl stále spíše hubený, proto byl na žádost majitele výcvik přerušen.
Začala jsem tedy trénovat na výstavy a snažila se Děse přibrat. Zprvu baštil maso s přílohou, později jsem odběr masa zastavila a přešla na granule se 70% obsahem masa- Platinium, které kupodivu Děsovi zachutnaly a začal konečně znatelně přibírat. Po třech měsících jsem začala krmit své psy krmením Mera-Dog a Děs je žral s velkou chutí, suché, bez příloh a příchutí. Bylo vyhráno! Děsovi se postupně zlepšovala kondice, kupodivu přibral i když s námi strávil týdenní pobyt na horách, kde je fakt, že nechal sáně tahat spíš Sašu a Celine, ale naběhal tu v kopcích mnoho kilometrů. Spal tu s námi v pokoji, který byl v prvním patře a tak musel se naučit chodit po žebříkovém schodišti. Zvykl si na všechny přítomné psy, v což jsem po prvním kontaktu nepředpokládala! Jen s Czechem si nesměli dlouho koukat do očí, jinak se i tito dva kluci tolerovali.
Rok 2008 byl pro Děse výstavně úspěšný, na první výstavě získal v konkurenci titul nejvyšší - BOB a díky svému elegantnímu pohybu byl vybrán v závěrečných soutěžích mezi 5 nejlepších psů. Pořadí se určovalo jen u prvních tří, takže nevím, byl-li by 4 nebo 5. Následovalo několik dalších výstav, na kterých získal hned několikrát titul vítěze plemene. Mezitím se stal manželem a následně otcem našeho vrhu F.

holky po quickovi a sarah 2008 kluci po quickovi a sarah 2008

Později nakryl fenu zvanou Baxi. Se svými potomky se Děs setkal i později, když k nám přijížděli na návštěvu. Taťka se ve svých dětech skutečně nezapřel!
Několik posledních měsíců jsem uvažovala, že budu usilovat, aby tu u nás Děs zůstal. Na druhou stranu jsem se nechtěla na něj příliš vázat, v případě, že by to nevyšlo. A tak tu žil s námi a se svým harémem Děs dalších několik měsíců, až si ho nakonec k sobě domů, jako osobního bodygarda, odvezla pani Kavánková.
Quick byl skutečně báječným společníkem a zároveň neústupným ochráncem. Měla jsem možnost být u jeho dospívání a mohu říct, že to byl pes mých snů.
Dozajista se stane otcem dalších našich štěňátek, jeho nevěsta však musí teprve vyrůst…

s půlroční dcerou Fionou Děsův harém 10.2008Další fotky naleznete zde.
MOJE SOCIALIZACE ŠTĚŇÁTEK

       
zpět na nabizime