::: Kelpie :::

AUSTRALSKÁ KELPIE
(Australian kelpie)
POZNATKY O VÝCHOVĚ KELPIE - ZDE
    TENTO TEMPERAMENTNÍ, PŘITOM NENÁROČNÝ, STŘEDNĚ VELKÝ KRÁTKOSRSTÝ PES BYL VYŠLECHTĚN PRO VELMI TĚŽKÉ PODMÍNKY AUSTRALSKÝCH PASTVIN. PLEMENO JE CENĚNO PŘEDEVŠÍM PRO VYSOKOU INTELIGENCI, VYTRVALOST A SCHOPNOST SE PŘIZPŮSOBIT. AUK MÁ SPOLEČNÉ PŘEDKY JAKO DLOUHOSRSTÁ KOLIE A SNAD PROTO BÝVÁ OZNAČOVÁNA TAKÉ JAKO AUSTRALSKÁ KOLIE.


    Toto plemeno jsem poznala poprvé na výstavě v Brně, kdy p. Jiří Tancer (http://www.kelpie.unas.cz/kelpie.html) zde měl dvě ze svých štěňat z B vrhu. Temperament těch drobečků nás oslovil a tak jsme si hned příští týden jeli pro Kelpí. Zanedlouho s námi bude již 3 rok. Jezdíme společně na akce a tak jsme za tu dobu měli možnost poznat nejednu kelpii.


Jak vypadá kelpie?


    Australský kelpie představuje rustikální formu skotské kolie. Je to středně velký ovčák vlčího vzhledu. Jeho váha se pohybuje okolo 20kg.
    Hlava je dlouhá a jemná se špičatýma vztyčenýma ušima. Srst je krátká a tvrdá, podsada je hustá, a proto může být ustájena celoročně venku. Kelpiové nepotřebují přílišnou péči o srst, stačí ji občas pročesat. Pigment těla a barva oka přímo souvisí s barvou hladké krycí srsti, která je velmi rozmanitá. Zbarvení může být čokoládové, červeno-hnědé, žluté, černé, modré i fawn. Všechny tyto barvy se mohou vyskytovat i ve formě s pálením.
    Vzhled australské kelpie popisuje snad nejvýstižněji standard plemene 293 / 1994 http://www.celysvet.cz/australska-kelpie.php.


Povaha


    Plemeno získalo oblibu u australských farmářů jako šikovný pastevecký pes, s vysokými schopnostmi k výcviku. Její schopnosti učit se jsou opravdu velké. I přes svůj vzrůst (okolo 45cm) svým temperamentem a chutí pracovat předčí mnohá velká plemena. Učí se velmi rychle a jakákoliv práce ji baví.

    Kelpie je pes otevřený, přátelský, čilý a bystrý, ale také umí být samostatný. Lehce se učí, ale má i vlastní vůli a rády řeší problémy po svém, proto je nutné při výchově dodržovat důslednost. Díky své obecně uznávané inteligenci a obrovské snaze zavděčit se pánovi se dá snadno vycvičit. Je důležité, aby pes skutečně dostával úkoly. Pokud mu pán všechno zakazuje, pak se velmi nudí, což může ovlivnit jeho povahu. Výborným vybitím energie je např. balónkování, či nějaký kynologický sport. Perfektní předpoklady má např. pro agility, pro flybool i frisbee, protože je výborný skokan a nadšený aportér.

    Kelpie je venku velmi živý, ovšem doma je schopný se chovat velmi slušně. Zaleze do koutečka a nehne se z něj dokud nepřijde impuls k nějaké činnosti. Děti je schopný tolerovat a hrát si s nimi bez problému.

    Kelpie vás díky své velikosti a vlastnostem může doprovázet kdykoliv a kdekoliv. Má rád pohyb, je proporční, statný a schopen denně urazit více než 60km. Máte-li s tímto psem dobrý vztah a je-li dostatečně zaměstnán, pak se nemusíte obávat, že sám uteče na procházce nebo se od vás příliš vzdálí, i když je bez vodítka. Průměrný kelpie má stabilní a vyrovnanou povahu. Bedlivě pozoruje vše okolí, při blížícím se nebezpečí štěká. Jeho štěkot je pronikavý, kdy se uplatnil především při hnaní stád, ale dobře nahradí alarm.


Pro koho se hodí kelpie?


    Majitelem kelpie díky jejímu vzrůstu, může být prakticky kdokoliv, kdo si na tohoto 15-20kg aktivního pejska troufne. Kelpie díky svému temperamentu a abnormální chuti do jakékoliv práce se dá temperamentem přirovnat ke známému plemenu belgický ovčák malinois nebo dobrman, proto by měl být majitel určitě sportovně založený.
Náš malý 3letý syn Dany, je schopen s kelpií již v tomto věku bez problémů manipulovat.


Co se dá všechno dělat s kelpií?

      

    Lze bez nadsázky říci, že kelpie je v současnosti všestranně využitelným psem, bohužel je toto plemeno, u nás ještě nepříliš rozšířené, neboť o jeho přednostech, kromě majitelů stád, ví jen málokdo.
    Původním úkolem kelpiů bylo sice hlídání stád ovcí., kdy je k této činnosti plemeno vybaveno mimo jiné obrovskou výdrží, rychlostí a obratností. Nyní je pasení zařazeno i jako sportovní disciplína (http://www.bcccz.cz/paseni.html),
    Kelpie má vynikající předpoklady uplatnit se v agility, je to vynikající skokan (tuto schopnost musel mít, aby se dostal co nejrychleji do čela stáda, kdy skákal a přebíhal po hřbetech ovcí). Díky stálému nadšení se může stát výborným aportérem a vyniknout v disciplínách jako je flyball nebo dog frisbee. Svou obratností a váhou a jsou kelpiové vhodnými adepty pro tanec se psem.
    Své vlastnosti mohou zúročit i v soutěžích sportovního výcviku (např. 2.místo na MS záchranářských psů 2005). V současné době má několik českých kelpií složeny základní zkoušky, jejichž základem je poslušnost. V práci na stopě je kelpie příliš rychlá a hodí se spíše pro vyhledávání. Trpělivý majitel, však dokáže svou kelpii usměrnit natolik, že je schopná účastnit se také všestranných zkoušek. Kelpie je schopná absolvovat i výcvik obran.
    Zkrátka kelpie je psem pro každého, kdo je aktivní a jistě najde i jiná další uplatnění mezi kynology.

    Kelpie se hodí pro jakýkoliv typ sportu. Není problém s ní složit všestrannou zkoušku, má totiž dobrý nos, poslouchá svého majitele velmi ráda a cviky vykonává s nadšením a rychle. Není u ní problém provést zadržení na rukáv, neboť v té jemné tlamičce se skrývají zuby srovnatelné velikostí se zuby feny BC. Je rychlá, obratná, ráda skáče a miluje aport, proto je výborným adeptem pro agility. Jsou i další sporty, např. flybool a frisbee.

    Naše fenka obstojně tahá na kole a na lyžích. Je neúnavná a tak se hodí i jako pes na tracking.


Jak a proč vznikla kelpie?

Původ plemene:

    Kelpie je původně ze Skotska, stejně jako dlouhosrstá kolie. Kelpie však nikdy neprošel tak závratnou kariérou módnosti jako právě britská kolie, která vděčí za popularitu v první řadě královně Viktorii, která si ze Skotska přivezla několik těchto atraktivních psů, a později také filmovému zpracování novely E. Knighta, Lassie.

    Kelpie oproti tomu zůstala dodnes především psem pracovním. Zachovala si charakter původních skotských ovčáků, kdy se dbalo na další rozvíjení pracovních kvalit, které dosáhly až k absolutní dokonalosti. Dnes mohou kelpie pást všemožné druhy zvířat např. skot, soby, buvoly, husy... Je to především díky úsilí chovatele Tima Austina z Hamiltonu, který od r. 1956 chová a stará se zachování vlastností tohoto plemene. V jeho chovatelské stanici Elfinvale je kladen důraz především na kvalitu 2vlastnosti - soustředěný pohled a hlas, které činí ze psa vynikajícího pomocníka. Z této chov. stanice (zakladatelkou této CHS je fena Hiawatha true lov) pochází již více než 2000 psů z čehož byli někteří rozeslány do Švédska, Kanady, Kuvajtu, USA a na N. Zéland.

Historie:

    Kelpie pochází ze starých skotských kolií, které přišly do Austrálie okolo roku 1870 . Tito psi se přizpůsobili vyjímečně dobře novým poměrům a stali se mezi farmáři v důsledku svých dobrých pracovních výkonů velmi oblíbenými. Na nějaký čistokrevný chov tenkrát stěží kdo pomyslel, proto se předpokládá se, že v těle kelpie koluje i krev divokého australského psa dinga.

    O vznik plemene kelpie se zasloužil Jack Gleeson, který začátkem 70.let 19.století pracoval nedaleko farmy, kde se majitel Georg Robertson (některé prameny uvádějí jméno jméno Rutherford ) zabýval nejen chovem ovcí a dobytka, ale samozřejmě chovem pracovních psů. Základem chovu byli skotští ovčáčtí psi zvaní KALLADE nebo WORKING COLLIE v barvě černé a "black and tan"dovezené z Austrálie . Jack velice obdivoval tyto psy, kteří zde pracovali u stád. Obzvláště se mu zalíbila jedna fenka, která byla přímým potomkem dvou kolií dovezených ze Skotska (z Nového Jižního Welsu). Tuto fenu se mu podařilo získat výměnou za koně a začal jí říkat Kelpie. (Kelpie - znamená ve skotské mytologii "zlomyslný vodní duch", který se zjevuje právě v podobě koně). Později tuto fenu nakryl psem kolií Moss černé barvy pocházející ze severní Anglie, kterého mu daroval jeho přítel Marek Tully. První štěňata z tohoto spojení (Kelpie x Moss) se narodila přibližně v roce 1873 a následně bylo krytí ještě jednou opakováno. Otcem třetího vrhu, byl pes Caesar, potomek Jenny a Brutuse, dvou black & tan colií dovezených do Austrálie ze Skotska Gilbertem Elliotem. Štěňata z tohoto krytí (Caesar a Kelpie) se narodila přibližně v roce 1875. Jedna fenka z vrhu byla pojmenována Kelpie II.. (majitel A.T.W.King) a svými vlastnostmi výrazně přispěla k vynikající pověsti plemene kelpie. Byla stejně jako její matka, vynikajícím pracovním psem a své kvality navíc potvrdila na I. Australské soutěži ovčáckých psů, kde zvítězila. KELPIE II. byla nakryta psem MOSS a její potomci se nazývali "Kelpies pups", později už jen kelpie. Dalším, přímo legendárním psem, byl pes Coil, který získal v roce 1898 při pracovní zkoušce v Sydney maximální počet bodů. Vynikající výkon zopakoval tento pes také v následující den i se zlomenou nohou a navíc v rekordním čase!

    Plemeno se později proslavilo dalšími vítězstvími na soutěžích ovčáckých psů v ovládání stád. Získalo si popularitu po celém kontinentě. V současné době existuje v Austrálii 70-80 000 kelpií. Rančeři tvrdí, že jedna kelpie odvede u stáda práci deseti mužů. Jestli nějaké ovčácké plemeno má zajištěnou budoucnost, pak je to kelpie. Nic zřejmě tyto psy nikdy nenahradí!

Současnost:

    V současné době má plemeno kelpie, obdobně jako u dalších ovčáckých plemen, dvě od sebe odlišné linie - pracovní a výstavní.
    Pracovní kelpie tzv. working kelpie [w.k.], je původní a byla chována výhradně pro své pastevecké schopnosti.
Tyto kelpie mívají pálení okolo očí, na nose, lících, na spodní straně krku a hrudi, na nohách z vnitřní strany stehen a eventuelně na spodní straně ocasu. Jejich srst je kratší a hlava má odlišný tvar. Kelpie, které závodili byli většinou s pálením, což ukazuje, že tito psi mají speciální gen pro práci.
    Výstavní kelpie show (bench) kelpie [s.k.] jsou šlechtěné především na exteriér a bývají jednobarevné. Mají mohutnější a kratší nohy. Psi, kteří byli v Austrálii vystavování na začátku 19. století byli jednobarevní a pasteveckých soutěží se zúčastňovali jen zřídka.
    V zemi původu se velmi dbá na rozlišení těchto dvou větví. S.k. jsou tam registrovány Kennel klubem, zatímco w.k. existují v jiném registru u organizace Working kelpien Council of Australien - WKC.


Kelpie v Austrálii

    Jedním z nejznámějších chovatelů kelpií v Austrálii je TIM AUSTIN. Je dokonce znám i v širokém okruhu lidí, kteří nemají kelpie. Tim je často označován jako velký organizátor a dobrý propagátor kelpií. Opravdu rodina Austinových vynaložila mnoho tisíc dolarů ve snaze ukázat farmářské komunitě jak užitečná je dobře pracující kelpie. Byl schopen propagovat své kelpie ve stovkách článků a posílat je do novin a časopisů v celé Austrálii. Tiskl mnoho malých brožur a letáků. Jeho chovatelská stanice Elfinvale měla prezentaci na mnohých "Zemědělských dnech" po celé Austrálii. V roce 1984 Tim Austin hostil "National Kelpie Trial" ve Viktorii, který byl jedním z nejlépe organizovaných s mnoha jásajícími diváky a s mnohými mediálními zpravodaji. Byly tam provedeny TV reportáže a videodokumentace. CHS Elfinvale odchovala několik tisíc kelpií za mnoho let a mnoho jich prodala do zámoří. Nejen množství odchovů mělo vliv na to, že se mnozí stali vítězi v pasení ovcí.
    Chov v CHS Elfinvale začal v roce 1956. Dvě hlavní krevní linie použité při zakládání chovu byly od chovatelů výstavních kelpií, kteří chovali pevně zbarvené kelpie především čokoládové barvy. Tyto dvě krevní linie byly z chovatelských stanic Wilton Vale a Hiawatha. Tyto krevní linie se zpětně vážou na vynikající pracovní psy jako Red Hope. CHS Elfinvale je dnes známa jako největší chov v Austrálii produkující pevně zbarvené kelpie červené barvy (bez pálených znaků). První chovaná fena v Elfinvale byla Hiawatha True Lassie, vnučka jednoho z nejúspěšnějších australských výstavních šampionů všech dob, Raoul of Virginia. První chovný pes byl Wilton Vale Timothy. Tim Austin strávil prvních šest let chovu jak on říká "štěkacím úsilím". Potom přidal pracovní kelpie s krví "ovčáckých trialů" , aby upevnil pracovní schopnosti a koncentraci. První dvě pracovní linie nazval Rockybar a Karrawarra. Karrawarra Bronze byl v Elfin nejlepším psem v šedesátých letech. Byl popsán jako silný, energický, pracovní typ, který ve velkém množství používá oči. Byl to vynikající pes u lekavých a jankovitých ovcí. Jeho neohrožený temperament, statečnost a obratnost byly přenášeny na jeho potomky. Do roku 1982 CHS Elfinvale odchovala více než 4000 štěňat kelpií - přibližné množství. CHS Elfinvale nyní odchovává více než 8000 štěňat. Tim a jeho rodina odchovali pravděpodobně více kelpií než kdokoli jiný v historii plemene.


Kelpie v Čechách

    První kelpie dovezl k nám do Čech pan Jiří Tancer z Českých Budějovic, majitel CHS Xapatán. Fenka Eurowenban Ltl Aussie Red nar.1998 byla importovaná přímo ze země původu Austrálie. Pes Tyianna Eraks nar. 2001 byl přivezen z Ruska. V dubnu.2003 se z tohoto spojení narodil první vrh kelpií v ČR v CHS Xapatán, což byl zřejmě vůbec první vrh tohoto plemene ve střední Evropě. Štěňata jsou po rodičích barvy červené a hnědé s pálením. Spojení bylo ještě jednou opakováno. Z Maďarska byla dovezena další chovná fena Árkosligeti Magic Eyes Bumerang, která je černá s pálením a stala se matkou vrhu C Xapatán v r. 2005. V tuto dobu zde působil jako druhý krycí pes i Farnham's Champ také z Maďarska , který byl také červený s pálením a stal se otcem vrhu D Xapatán (matka Arleta Xapatán). Následně byly dovezeny ještě další kelpie. Z Maďarska z CHS Belatar´s, hnědá fena Tina a žlutý pes Cactus. Z Austrálie pak čokoládová fena Wingdari Outback Dust a z Finska celočerný pes Royal Coctail Jumper Black.
    Kromě 4vrhů z CHS Xapatán se narodily ještě dva vrhy- v roce 2005 vrh A z Karlštejnských pastvin a v letošním roce vrh A z Lhotecké linie, který je však odlišný od všech předchozích vrhů tím, že štěňata mají barvu srsti modrou a fawn, která se zde dosud nevyskytovala. V současné době tedy můžete na území ČR vidět kelpie v téměř všech přípustných barevných variacích.
    Současný počet registrovaných kelpií u nás je celkem 40 (vrh A z Lhotecké linie má tetovací čísla 35-40) a majitelé tohoto málopočetného plemene jsou prozatím sdružováni v Klubu chovatelů a přátel Welsh corgi v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.


Existuje klub pro majitele kelpií?


    Ačkoliv koncem roku 2005 bylo v ČR jen 30 kelpií, nejsou majitelé v klubu plemen málopočetných jak by se člověk domníval, ale sdružují se v klubu .

CHOVATELŮ A PŘÁTEL WELSH CORGI V ČECHÁCH,
MORAVĚ A SLEZSKU

Předseda Milan Krinke
Pode Dvory 33
323 00 Plzeň- Bolevec
tel. 602 174 282


Kde se dočtete o kelpiích?


ČESKO:

KLUBOVÉ STRÁNKY (KELPIE A VELSH-CORGI) -http://welsh-corgi.unas.cz/
WEB O KELPIÍCH V ČR - http://www.australskakelpie.wz.cz
KELPIE- standard - http://www.celysvet.cz/australska-kelpie.php


CHS XAPATÁN -
http://www.kelpie.unas.cz


Stránky Jumpera a Ajajaj - http://www.kelpie.wz.cz
Stránky Ajajaj - http://www.kelpie.webz.cz
Best Kennels - http://www.kennels.czZAHRANIČÍ:

http://dogbreedinfo.com/australiankelpie.htm
http://www.kelpiesinc.com/Default.htm
http://www.australiankelpie.com/index.htm