::: Beauceroni :::

Mohu být majitelem tohoto plemene?

     Máš-li potřebný fyzický fond, přirozenou autoritu a patřičnou dávku trpělivosti, proč ne?! Stačí už jen dát představiteli tohoto plemene dostatek péče a lásky… potom věz, že beauceron je ten nejlepší přítel, jakého jsi si kdy mohl vybrat.

Co je beauceron?

     Beauceron neboli Beaucký ovčák je starofrancouzské plemeno pasteveckého psa, který hlídal dobytek, ale býval díky své obratnosti a síle nasazován i jako lovecký pes na kance a medvědy. Více o beauceronovi na http://www.celysvet.cz/beauceron.php
     Jedná se o psa temperamentního, pozorného a odvážného, který si je vědom své síly, proto vyrovnaní jedinci zbytečně moc neštěkají. Beauceron je pes odolný a to také díky kvalitní srsti, která je opatřena hustou podsadou. V současné době existují dvě barevné varianty, černý s pálením a harlekýn. Vzhled popisuje standard plemene FCI č.44.
     Typickým znakem plemene je tzv. dvojitý paspárek na pánevních končetinách viz foto příloha      V současné době je zákonem na ochranu zvířat proti týrání v ČR zakázáno kupírování uší, tvar nekupírovaného ucha je proto dosud neupřesněn a může být opravdu rozmanitý, přes lehké, poloklopené ucho po těžké zavěšené.

Obrázková příloha:
1. silueta BC kupírovaný a nekupírovany
2. paspárky
3. ucho
     a - kupírované a nekupírované ucho a2 - kupírované a nekupírované ucho
     b - kupírované ucho
     c - ucho korektní fena c2 - ucho zavěšené pes
     d - ucho z 1/3 klopeno
     e - ucho složené fena e2 - ucho složené pes e3 - ucho složené fena harlekyn
     f - ucho malé = krátké f2 - ucho dlouhé
     g - ucho štěněte g2 - ucho štěněte dlouhé = velké
     h - ucho do růže fena h2 - ucho do růže pes
     ch - ucho nepravidelně nesené

Jaký je rozdíl mezi psem a fenou?

     Beauceron pes je velký a silný s hmotností okolo 45kg, někdy i více, proto ho určitě nedoporučuji křehkým majitelkám, neboť v době výchovy je občas potřeba ukázat psovi, že máte "navrch" a to dost dobře nejde, pokud nezvládnete rozvášněného ani psa zastavit! Pes je přirozeně sebevědomější a nadřazenější než fena.
     Fena bývá zpravidla drobnější a lehčí než pes, váha 30-40kg. Fenu zvládne i člověk s menším fyzickým fondem. Fena však 2x ročně hárá, je tedy třeba počítat s termínem hárání při přihlašování na akce a pak také odhánět nezvané psí nápadníky. Fena v tomto období mnohdy mění své chování. Pokud máte fenu, můžete se, po splnění podmínek, věnovat chovu.

Rozhodli jste se pro štěně beaucerona?

     Informace o štěňatech můžete nalézt v inzerci v novinách a časopisech. Doporučuji upřednostnit odborný kynologický tisk, kde máte částečně zajištěnou solidnost chovatele, neboť se zde nabízejí štěňátka s průkazem původu. V době internetu je možno získat informace přímo na web stránkách, kde naleznete informace o krytí v Čechách (www.beauceron.cz - Krytí a nová štěňátka beauceronů) a v zahraničí, např. ve Francii (http://www.annonces-animalieres.com/pa,consultation3,,,,255.html) …. Díky němu poznáte oba rodiče vašeho štěňátka a všechny předky do 4 pokolení. Dozvíte se jejich exteriérové a povahové hodnocení či vyšetření DKK (onemocnění kyčelních kloubů).
     Dobré je zajít nejprve na akci, kde uvidíte samotné představitele plemene a navíc můžete "vyzpovídat" jejich majitele - vhodná klubová či speciální výstava (www.beauceron.cz - Nejbližší klub. akce)
     Pokud už jste si vybrali chovatelskou stanici, kontaktovali chovatele a zamluvili štěně, už zbývá jen vlastní výběr. Je dobré štěňátka vidět ještě před samotným odběrem. Návštěvu je třeba si s chovatelem na návštěvě předem domluvit, nezapomínejme, že štěňata ještě nejsou očkovaná a lehce by se mohla nakazit. Vhodná doba je po 4 týdnu jejich života. V této době můžete především štěňata pozorovat, případně i vyzkoušet jejich povahu (reakci na hlasité zatleskání, pohození svazku klíčů či rychlý pohyb). Štěňata by měla být nebojácná (bez známek strachu) a zvídavá (odhozený předmět by měla jít "zkontrolovat").
     Při výběru štěněte je nutné řídit se několika zásadami. Pokud upřednostňujete klidnější zvířata, rozhodně si nevybírejte nejaktivnější štěně z vrhu. Uvědomte si, že beauceron vyniká svým neúnavným temperamentem. Tato, zatím malá klubka temperamentu, dokáží svou stálou aktivitou dohnat majitele až k zoufalství, protože pokud nevybijí energii s vámi, dozajista si najdou vlastní činnost, ze které nemusíte být jako majitel psa vždy zrovna nadšen.
     Když máte štěně vybrané je dobré sepsat s chovatelem předkupní smlouvu a kupni smlouvu (ukázka kupní smlouvy), (ukázka překupní smlouvy), případně zaplatit zálohu.
     Máte zamluvené štěně a zbývá vám čas na přípravu bydlení pro svého nového přítele. Ještě se můžete rozhodnout, zda-li s vámi bude doma a nebo venku. Osvědčilo se v rámci socializace ponechat štěně s vámi doma tak do 6ti měsíců, kdy pozná dokonale váš svět, vy na něj máte možnost působit vždy když je potřeba. Přechod na pobyt venku musí být následně pozvolný a není vhodné provádět ho v zimním období z důvodu velkého rozdílu teplot.

     V případě, že nejsou všichni členové rodiny ztotožněni s tím, že by se měli v domě potkávat se 70 -ti centimetrovým chlupatcem, pak nezbývá, než vyčlenit patřičný prostor na zahradě.
     Postavit boudu (vystačíme s rozměry boudy pro německého ovčáka + 5-10 cm) je jistě lehčí, než postavit dům. Pokud nejste tak zruční, nechte si ji vyrobit na zakázku.
Hotovou boudu postavte nejlépe na závětrném místě, zde postačí i bouda nezateplená, protože beauceroni mají hustou izolaci, které se říká podsada. Kotec (popřípadě výběh) oceníme hlavně v době své nepřítomnosti, nebo v době hárání fen.
     Opatřete si misky na pití a žrádlo (nejlépe z nerezu), obojek a vodítko a několik vhodných hraček nejlépe z tvrzené pryže. Při koupi hraček dejte pozor na jejich velikost. Příliš malé míčky mohou psovi uvíznout v krku a způsobit zadušení. Již 8 týdenní štěně je schopné hrát si s míčkem velikosti tenisáku. Vhodnou hračkou jsou také "přetahovadla" a provazové uzle. Dejte pozor a v období výměny zubů (4-6 měsíců) se se štěnětem moc nepřetahujte, mohlo by dojít k poškození vývoje chrupu.
     V 7 týdnech (49dnů), si můžete štěně od chovatele odvézt, protože je již očkované, tetované (popř. čipované) a opakovaně odčervené. U chovatele proběhla i kontrola vrhu osobou pověřenou poradcem chovu s výsledkem, že štěňata jsou bez zjevných vad s možností následného použití v chovu.
     Když si jedete pro štěně, nezapomeňte si vzít do auta nějaký hadr či starou deku, protože nevíte jak štěňátko bude snášet cestu. Pokud máte v příbuzenstvu miminko, osvědčily se mi jednorázové podložky pod kojence, jsou dostatečně velké a po použití je jednoduše vyhodíte.
     Pak už nezbývá než podepsat kupní smlouvu s domluvenými podmínkami, zeptat se na způsob, množství a druh krmení (většina chovatelů vám dá pro začátek pytlík granulí s sebou, nebo vám po předchozí domluvě může zajistit, cenově výhodnější, velké balení stejné značky, což vám ušetří čas na shánění krmiva v místě vašeho bydliště).
     Průkaz původu obdržíte od chovatele okolo 4 měsíce věku štěněte, neboť je vydáván plemennou knihou až po otetování štěňat, čili po sedmém týdnu jejich života. Vydání trvá zhruba 3 měsíce.

     V domácnosti majitelů beauceronů by měla zavládnout hned od počátku láskyplná, ale rozhodná důslednost (ovšem bez tvrdosti). Pokud se zlozvyky jednou zažijí, bývá velmi obtížné je opět napravovat. Špatně vedený beauceron může být hotovým soužením nejen pro majitele, ale i pro široké okolí.
     Výchova štěněte začíná samozřejmě hned v prvních dnech po jeho pořízení. Jak již zmiňuji je vhodné mít psí mimino prozatím v bytě. Dojde tak k lepšímu začlenění beaucerona do rodiny, zvykne si na různé zvuky (fén, řinčení nádobí, vysavač atd.) a předměty, naučí se pohybovat po různých druzích podlah (koberec, lino, dlažby, parkety) a hlavně, máte ho tak stále na očích, proto mu nedovolíte provádět žádnou lumpárnu, kterých je bosíče schopno za den vymyslet hned několik. Také máte pod kontrolou jeho vyměšování, které se tak štěně dříve naučí vykonávat na povel. Štěně tímto naučíte vhodně se chovat v místnosti, což oceníte i v budoucnu např. při ubytování spolu se psem v hotelu v době dovolené apod.
     Pes, který byl v mládí odchován v domě, ho považuje za svůj a chrání ho bezmezně stejně jako všechny členy rodiny. Nezapomeňte štěně seznamovat i s okolním světem. To však odložte až bude mít dokončené očkování, prozatím postačí příbuzní a návštěvy, které si jistě nenechají ujít váš nový přírůstek.

Uvažujete o pořízení dospělého psa?

     Zde je na místě jistá dávka obezřetnosti. Dospělý beauceron se totiž dokáže neznámému člověku tvrdě postavit. Pokud se s ním jedná jemně a důsledně, učí se velice rychle. Je v tomto případě nezbytné se jet nejprve na psa podívat a pohovořit s původním majitelem, kdy zjistíte z jakého důvodu je pes prodáván. Pokud jde o prodej z rodinných důvodů (např. stěhování, ztráta zaměstnání, úmrtí), nebývá většinou problém. Stejně tak může být prodán naprosto bezproblémový pes, který pouze nesplnil podmínky standardu a původní majitel jej chce umístit do dobrých rukou jako společníka nebo hlídače. Při koupi dospělého beaucerona se zaměřte především na jeho povahu, zvláště pak chcete-li ho na výcvik! Pozor na nezvládnuté či týrané psy. Jejich reakce mohou být neočekávané a nepřiměřené. V těchto případech se musí předem počítat s tzv. převýchovou, která obnáší již potřebné znalosti a zručnost psovoda. V každém případě je dobré sepsat kupní smlouvu, která bude obsahovat všechny domluvené podmínky.Jací mohou být beauceroni?

     Nejvhodnější odpovědí na tuto otázku je pravděpodobně rozdělení psů podle typu vyšší nervové soustavy, které provedl I.P. Pavlov

Jak vychovávat štěně beaucerona ?

     Všechno co štěňátko v této etapě života naučíte a se vším s čím ho seznámíte, se vám rozhodně vrátí. Pes na známé situace bude následně reagovat s klidem a rozvahou. Samozřejmě, že nemůžete svého psa naučit všemu, ale pestrý život v mládí a váš vhodný přístup zvedne sebevědomí psa.
Vyrovnaný dospělý beauceron je schopný se chovat sebevědomě i ve zcela novém prostředí.

     Pokud nemůže být z nějakého důvodu štěně v bytě, musíme mu vše vynahradit - což je velmi důležité. Musí poznat různé předměty, zvuky a situace. Psychika štěněte se musí vyvíjet. Většinou i přes to bývá znatelný rozdíl mezi štěňaty drženými v bytě a kotci.
     Procházkou ve městě a rušném prostředí (často střídejte místa) ho odnaučíte reagovat na zvuky a jiné podněty. Nikdy nedovolte, aby se vaše štěně něčeho nadmíru polekalo (např. bolestné kousnutí jiným psem, přílišný zvuk v těsné blízkosti-výstřel, výbuch, i příliš blízké nastartování auta atd.). V případě, že štěňátko dává najevo váhavost, nenuťte ho k věci násilím. Je dobré předmět vzít do ruky (pokud to jde) a kousek odhodit směrem od psa. Když jde o předmět větší, stačí mírně poklepat apod. Dělejte si z předmětu třeba legraci, většinou to zabere a štěně po chvíli k předmětu zvědavě samo dojde.
     Potřebné je též nacvičit co nejdříve i jízdu autem a hromadnou dopravou. Dospělého 50kg habána k tomu přesvědčíte už jen s velkou námahou. Protože se jedná o rychle rostoucí velké plemeno, neměl by majitel psa až do ukončení vývoje kostry (min. do 12měsíce) příliš fyzicky přetěžovat. Mohlo by dojít k poškození kloubů a kostí. Nejvíce pohybu a her by mělo probíhat převážně na přírodním terénu a ne na tvrdých asfaltových komunikacích.
     Pro správný vývoj je důležitá hra s jinými neagresivními psy či s podobně starými štěňaty umožňuje mladému psu sbírat zkušenosti s chováním jiných zvířat a zkoušet vlastní způsoby chování. To co u štěňat vypadá jako nezávazná hra, je ve skutečnosti nesmírně důležitý nácvik zásadních zkušeností, které ze psa činí sociálního tvora. Takové hraní může trvat i jednu až dvě hodiny. Nemělo by být ovšem prodlužováno, když se u štěněte projeví příznaky únavy nebo nechuť k další hře.
     Štěně je středem zájmu. Pokud chcete, aby váš beauceron v dospělosti hlídal váš dům i zahradu, zamezte hlazení psa návštěvami. Pro získání kladného vztahu k lidem a ke zvednutí sebevědomí, je dobré nechat psa hladit cizími lidmi mimo jeho teritorium, tzn. na procházce ve městě apod. Pes tak bude mít možnost poznat různé typy a přístupy lidí.
     Štěně zvykejte i na vaši nepřítomnost a že bude muset někdy zůstávat doma samo. Hlasitý štěkot, kňučení, ječení a devastování bytového či kotcového zařízení jsou reakce poměrně časté, když pes musí zůstat jednou doma sám a není na to zvyklý. Pokud tomuto chceme předejít zvykáme štěně postupně na naši nepřítomnost. Poprvé stačí odejít z místnosti, kde je štěně, jen na velmi malou chvíli. Před odchodem nezapomeňte dát vámi zvolený povel pro tyto situace (např. "čekej","počkej tu", "moment", "já přijdu" atd.). Dobu nepřítomnosti pomalu prodlužujte. Pokud štěně začne hlasitě protestovat, zavelíte hlasité "ne" aniž by jste ke štěněti chodili. Do místnosti jděte až když se štěně zklidní. Po návratu ke štěněti si se štěnětem můžeme třeba pohrát, jít na procházku apod. Štěně se naučí trpělivě čekat na váš příchod v očekávání něčeho příjemného a velmi se radovat z vašeho příchodu.
     Naučte své štěně kdy si smí hrát a kdy ne. Hru řídíte vy-nezapomeňte, že vy jste vůdce smečky! O to víc si štěně bude hru užívat.
     Už od štěněčího věku si můžete hrát se štěnětem na přetahování a následné přinášení těchto předmětů. Jde o základy cviku "aport" nebo o prima zábavu pro psa i majitele Základní zájem o aport, by mělo mít štěně už od chovatele.

Kdy začít s výcvikem?

     Nejdůležitější je u beaucerona výchova, v překladu tzn. vyjasnění pravidel, co váš pes smí a co ne! Když nějakou činnost štěněti tolerujete, uvědomte si, že pak nepochopí, proč se najednou zlobíte a zakazujete mu ji. Nepochopí, že to mohl, jen protože byl roztomilé štěňátko. Proto buďte důslední, přehodnoťte raději ještě před příchodem psího mimina co mu dovolíte a co ne. Samozřejmě, že se najdou činnosti, které psovi budete chtít tolerovat občas, proto se vyplatí, aby každá taková aktivita měla svůj název a štěně ji mohlo dělat až s vaším souhlasem…tzn. Po povelu (např. skákat do náruče, jít do obýváku nebo na kanape…).
     Pro beaucerona je velmi důležité, aby se dostal co nejdříve do nejrůznějších situací a setrvával v nich tak dlouho, až podněty, které jsou pro psa nezvyklé, přestanou mít přímý vliv na jeho chování. V nových situacích je nutné chovat se úplně normálně, protože psi velmi citlivě reagují na náladu svého pána. Pokud člověk odpoví na strach psa odměnou nebo mazlením, může pes nabýt dojmu, že důvod ke strachu skutečně existuje. Chová-li se člověk naproti tomu zcela normálně, pes velmi rychle pochopí, že vlastně neexistuje nejmenší důvod k obavám. Pamatujte na fakt, že člověk by měl být stále vůdcem smečky, aby se pes mohl orientovat podle jeho chování. lidí.
     Základní povely (nesmíš-fuj, přivolání, sedni, lehni, zůstaň a štěkej) můžete začít samozřejmě cvičit již od počátku. Nejvhodnější metoda je na pamlsek a štěně si hned spojuje s povelem příjemnou věc. Učí se tak velmi rychle. Pozor odměnu…pamlsek (piškoty, psí sušenky, vařené hovězí maso apod) ale dávejte jen ve chvíli, kdy štěňátko zaujíma vámi požadovanou polohu. Jedině tak pochopí, co znamená povel seni, lehni apod! V případě, že se hodláte do budoucna pokračovat v dalším výcviku je velmi důležité, naučit psa cvik hned tak jak má vypadat. Nepřesnosti a chyby se pak těžko odstraňují.
     Se speciálním výcvikem (obrany, pasení apod.) oproti tomu nespěchejte, pokud začnete trénovat v roce stáří psa, je to dle mého optimální věk. Dochází k dokončování nejen fyzického růstu, ale také psychiky psa. Navíc již odezněla puberta, která bývá u některých jedinců tohoto plemene velmi bouřlivá a je pro majitele opravdovou zkouškou trpělivosti.

Shrnutí:
Výchova a následný výcvik má být na jedné straně velmi laskavý, na druhé straně důsledný. Láska a pochvala jsou pro beaucerona rozhodně účinnější než násilí a tvrdost. Kdo se svým beauceronem bez rozmyslu a hrubě zachází, vychová buď psa bázlivého nebo agresivního a zákeřného. Pokud je pes tvrdší povahy, může vám vše jednoho dne vrátit i s úrokem. Výcviku samotnému by samozřejmě vždy měla předcházet důsledná výchova, aby se beauceron uměl chovat nejen doma, ale i ve společnosti (např. ve městě, popř. na výstavách či i na kynolog.cvičišti mezi psy). V každém případě doporučuji obrátit se na zkušeného vycvikáte, nejlépe toho, který již zkušenosti s výcvikem tohoto plemene má! V žádném případě se moc neosvědčily pro výcvik BC klasické metody výcviku NO.

Jakých chyb se vyvarovat při výchově a výcviku?

- polidšťování a nepochopení projevů psa
- nadměrné přecvičování, když se cvik povede, měla by následovat pochvala a pak hra
- nesprávné používání hlasové intonace a síly hlasu, rozlišujte radost a chválu od tonu běžného, pokárání by oproti tomu mělo být opravdové
- špatná metodika výcviku (nesprávné používání povelů, podnětů a trestů)
- vytváření nežádoucích stereotypů
- zanedbání problému, v případě problémového chování, jež se vám nedaří zvládnout, požádejte o radu zkušeného cvičitele nebo přímo psychologa zvířat
- nedostatečná chvála za správně splněný cvik

ŠTĚNĚ SI KUPUJETE, PSA SI Z NĚHO DĚLÁTE SAMI!